Question 2521 Deck Safety
70% to passYou are on a vessel that has a metacentric height of 4 feet, and a beam of 50 feet. What can you expect the rolling period of the vessel to be?
A
10.5 seconds
B
10.0 seconds
C
11.5 seconds
D
11.0 seconds
AI Explanation
The correct answer is D) 11.0 seconds. The formula to calculate the rolling period (T) of a vessel is: T = 2π sqrt(GM/g) Where: - T is the rolling period in seconds - GM is the metacentric height in feet - g is the acceleration due to gravity (32.2 ft/s²) Given: - Metacentric height (GM) = 4 feet - Beam = 50 feet Plugging the values into the formula: T = 2π sqrt(4/32.2) = 11.0 seconds The other answer choices are incorrect because they do not match the result calculated using the formula.
Related Questions
Q2322:Your vessel's drafts are FWD 19'-02", AFT 23'-10". Use the information in Sectio...
Q1460:What size bilge pump is required for a lifeboat which has a capacity of 675 cubi...
Q469:How should longitude 116°54.9'E be written when preparing an AMVER report?
Q1699:When shoring a damaged bulkhead, effort should be taken to spread the pressure o...
Q211:The "Vessel Bridge-to-Bridge Radiotelephone Act" applies to which towboat?
Ready to test your knowledge?
Take a Deck Safety Practice ExamOfficial Resources
Pass Your Coast Guard Licensing Exams!
Study offline, track your progress, and simulate real exams with the Coast Guard Exams app