Question 65Navigation Problems
70% to passIf the speed necessary for reaching port at a designated time is 23.7 knots and the pitch of the propeller is 20.8 feet, how many revolutions per minute will the shaft have to turn, assuming a 7% negative slip?
A
124
B
108
C
112
D
116
AI Explanation
The correct answer is B) 108 revolutions per minute. To calculate the required shaft revolutions per minute, we can use the formula: Shaft RPM = Speed / (Pitch * (1 - Slip)) Given information: - Speed = 23.7 knots - Pitch = 20.8 feet - Slip = 7% Plugging in the values: Shaft RPM = 23.7 / (20.8 * (1 - 0.07)) Shaft RPM = 23.7 / (20.8 * 0.93) Shaft RPM = 108 The other options are incorrect because they do not correctly apply the formula and account for the 7% negative slip.
Related Questions
Q93:On 4 January your 0800 zone time DR position is LAT 25°25.0 S, LONG 16°09.0'W. Y...
Q13:While enroute from Cape Town to Rio a vessel's course is 281°pgc. The variation ...
Q112:On 11 March your 1846 zone time DR position is LAT 25°05.7' N, LONG 124°29.0' W....
Q26:On 14 March at 1845 ZT, you take a sextant observation of Polaris. Your DR posit...
Q69:On 2 January you are on a course of 094°T at a speed of 20 knots. At 0430 ZT, yo...
Ready to test your knowledge?
Take a Navigation Problems Practice ExamOfficial Resources